Sultanpınar Yaylası ve Gökçesaray Yaylası

Sultanpınar Yaylası Sakarya ilimizde bulunmaktadır, Gökçesaray Yaylası ise Bolu ilimiz sınırları içerisindedir. İl sınırları iki yaylanın hemen hemen tam orta noktasından geçmektedir. Neredeyse 5-10 dk mesafede yer alan yaylalar görsel olarak benzer özellikler sunmaktadır. Orta alanda müthiş güzellikte bir gölet ve çevresinde hafif engebeli meralar…

Sultanpınar Yaylası

Acelle Yaylasın’dan sonra uğrak noktamız Sultanpınar Yaylası oldu. Tabi buraya ilk defa geldiğimiz için ve haritadan yol bulmaya çalıştığımız için araçla gitmekte biraz zorlanıyorsunuz. Haritada yol görünen ve dümdüz gibi duran kısımları canlı gördüğünüzde durum biraz farklı olabiliyor. Yaylalarda bir mevsimin bile değişmesi ile yollarda değişmiş olabiliyor. Malum kış şartları buralarda ağır olabiliyor.

Sultanpınar Yaylası

Sultanpınar Yaylası ve çevresi her türlü doğa etkinliği için elverişli. Kamp yapmak için bir sürü noktası bulunuyor. İster göl kenarı isterseniz de ormanlık alan bulabilirsiniz. Ormanlık alanlar manzara bakımından mükemmel güzellikte. Alanı yüksek kısımdan görebiliyorsunuz. Tek dezavantajı gölete uzak olmanız.

Gökçesaray Yaylası

Aslında insanlar burayı es geçip Gökçesaray Yaylasına kamp yapmaya gidiyorlar. Çünkü Gökçesaray Yaylasının Sultanpınar Yaylası olarak bilinmesi. Bu biraz da google map‘ten kaynaklı. Ama şuan Gökçesaray Yaylasında olduğunuzu unutmayınız. Burasıda Sultanpınar gibi gölet ve uzunca meraları ile sizi karşılıyor. Tek farklı yönü bu alana yayla evlerinin uzakta kalması. Diğer bir farkları ise Sultanpınar Yaylasının çevresinin çam ormanları ile çevreli olması. Gökçesaray Yaylasında durum da buna yakın ancak; ormanların alana biraz uzak kalması.

Gökçesaray Yaylası

İsimsiz Yayla

Diyelim bu iki yaylayıda beğenmediniz veya boş yer yoktu. Gerçi bu yaylaların kalabalık olma ihtimali neredeyse yok gibi. Çünkü insanlar buraya yakın olan Karagöl Yaylasını daha çok tercih ediyor. Öyleki Karagöl Yaylasında kamp ve piknik alanı bile bulunuyor, tabi girişlerin ücretli olduğunu unutmayın. Dedik ya bu iki yaylayı es geçtiniz ve Karagöl Yaylasına doğru yola koyuldunuz. Yol üzerinde manzarası müthiş olan ufak bi yayla daha sizi karşılayacak. Mutlaka bir ismi vardır ama biz bilmiyoruz. Dilerseniz tepenin birine kurulabilir ve karşınızda bulunan dağlarının gölgesinin vurduğu göle nazır kampınızın veya gününüzün keyfini çıkarabilirsiniz.

Ufak Uyarılar

Bu yaylalar yaklaşık olarak 15-20 km uzaklıktalar şehirlere. Ancak gelirken çoğu yiyeceğinizi ve içeceğinizi getirmenizde fayda var. Yolların bozuk olmasından dolayı git gel sıkıntılı olabilir.

Sultanpınar Yaylası

Etkinlikler

Neler yapılabilir derseniz; bize göre yapılabilecek en güzel şey manzaraya karşı kafa dinlemek olabilir. Bunu ister kamp kurup yapın, isterseniz de günübirlik gelerek yapabilirsiniz. Veya arkadaş çevreniz ile müthiş manzaralar eşliğinde yürüyüşler yapabilirsiniz. Diğer faaliyetler; kamp, arazi motorları ile sürüşler, doğa fotoğrafçılığı için de gelinebilir. Bir uyarı daha bazen hava rüzgarlı olabilir, gece konaklayacaksanız da mutlaka giyim kuşam olarak hazırlıklı gelin. Yaylaya geldiğinizi unutmayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.