Tahirli Şelalesi ve Kurugöl Kanyonu (Akçakoca)

Tahirli Şelalesi Akçakoca şehir merkezine yaklaşık 12km lik bir mesafede bulunmakatdır. Sakarya bölgesine çıkarmış olduğumuz 3 günlük rotamızın ara noktalarından birini oluşturan bu şelaleyi bulmak gerçekten zor. Eğer elinizde tam noktayı gösteren harita, navigasyon v.s ile bile gitseniz bulmakta zorlanabilirsiniz.

Bizim gittiğimiz dönemde etrafta şelaleyi gösteren tabela v.s. de olmadığı için bazı yolları birkaç kez dolandığımız oldu. Zaten heryer fındık bahçesi ve gittiğiniz bazı yolun sonu kişilerin bahçesine çıkabiliyor. Neyse uzunca bir ilerleyişten sonra bir tabela bulduk ve Şelaleye gider yazıyordu.

Tabi bizden önce gelenler olmuş ve ufak bir not bırakmışlar. Biz gittik ama şelale falan bulamadık diye. Neyse koyulduk yola; yola derken aracı yolun kenarında bırakıp yürüyüş yoluna girdik. Yol kenarı derken anca 2 veya 3 araç alır. Daha fazlası için sıkıntı. Zaten yollar tek bir aracın geçebileceği genişlikte. Kenara koyayım deseniz yolu kapatırsınız.

Tahirli Şelalesi Parkuru

Yürüyüş yolunu takip ederseniz şelaleye ulaşıyorsunuz. Tabi şelalenin su debisi gittiğiniz dönemden döneme fark edecektir. Yaz sonuna doğru giderseniz hayalkırıklığına uğrayabilirsiniz. Suların çok azaldığını o internette dolaşan resimlerden eser olmadığını göreceksiniz. Hacıllı şelalesine gidipte akmayan suları gördüğünüz gibi Tavsiyemiz kar sularının tam olarak eridiği ve bolca yağmur aldığı bahar döneminde gitmeniz. Diğer dönemlerde gitmeye değicek çok büyük bir şelale beklemeyin.

Kurugöl Kanyonu

Akcakoca ilçesinin bir diğer ziyaret edebileceğiniz güzel yerlerinden biri de Kurugöl Kanyonudur. Buraya ulaşım hem asfalt ve kolay yoldan hem de dağ köylerinin eteklerinde bulunan fındık bahçeleri içerisinden de sağlanabilmektedir. Hatta kanyona gelmeden önce çok güzel dere kenarında piknik alanı da bulunmakatdır.

Kurugöl Kanyonu yürüyüş parkuru

Kamp veya piknik yapmaya geldiğiniz bu alanda vakit geçirirken doğa yürüyüşüde yapalım dediğinizde Kurugöl Kanyonu sizin bu arzularınıza çok güzel cevap verecektir. Yaz mevsiminde dahi suyun debisinin fazla olduğu bu alan dağların arasında kalmış ve sizi kendine hayran bırakacak kadar güzel olmasa da doğada vakit geçirmek ve yürümek isteyenlerin isteklerine cevap verebilecek güzelliktedir.

Yürüyüşe başladığınız noktadan itibaren dere geçiş noktalarına serpiştirilmiş tahta köprüler ara ara size eşlik edecektir. Bu köprüler alanda yürümeyi kolaylaştırmış olup seyir zevki açısından da güzel kareler yakalamanıza olanak vermektedir. Bazı noktalarında ufak su düşüşlerinin gerçekleşmesi de ayrı bir hava katmaktadır. Gidip görülmesi gereken noktalardan biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.