Çukurpınar (Karış Karış Trakya)

Karış Karış Trakya – Çukurpınar Ve Çevresi

Çukurpınar Köyü Istranca Dağlarının eteklerinde yer alan ve çevresinde Beypınar, Üsküp, Armağan ve Armutveren Köyü’nün olduğu şirin bir köyümüz. Nüfusu fazla olmamakla birlikte Dupnisa Mağarası yolu üzerinde olması sebebiyle yaz aylarında fazlaca insanın uğrak merkezi olabiliyor. Bizim köye ilk girdiğimizde dikkatimizi çeken şey ilk evlerden birinde İbrahim Tatlıses’in çiğköfte tanıtan resminin asık olması.

Çukurpınar

Çukurpınar Köyü Çevresinde Nereleri Gezilir?

Önceki gezilerimizde bu köyden fazlaca geçtik. Etrafında birçok gezilecek noktası var. Bunlardan bazıları Karapınar Şelaleleri, Çukurpınar Kaynakları, Armağan Piknik Alanı, ve Armutveren‘dir. Bunları daha önce gezip görmüş olarak bu sefer de Çukurpınar Köyü’nün Batı kesimlerini gezelim görelim dedik.

Çukurpınar

Batı kısmında ne var derseniz, Beypınar Köyü yakınlarından cılız bir şekilde akmaya başlayan ilerledikçe beslenerek gürleşen bir dere, etrafı seyredebileceğiniz birçok kayalıklar, hem piknik yapabileceğiniz hem de mis gibi hava alabileceğiniz ufak ufak meraları, kışın buz tutan ufak ufak göletleri, yemyeşil çam ormanları ve yürüyüşler için birçok patika yolları mevcut.

Çukurpınar

Yolları fazlasıyla düz ve geniş olmasına rağmen yağmurlu ve karlı havalarda temkinli gitmenizde fayda var. Çünkü toprak fazlasıyla kaygan oluyor. Eğer kendinize güvenmiyorsanız, yeterli donanıma sahip aracınız yoksa ve hava yağışlı ise aracınızı düzlük bir yerde bırakmanızda kesinlikle yarar olucaktır. Yokuş yukarı geri çıkmakta zorlanabilirsiniz. 

Çukurpınar

Neler Yapılır?

Burada doğa aktivitelerinin çoğunu gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan bazıları; doğa yürüyüşleri (etrafta çok güzel parkurlar mevcut), doğa fotoğrafçılığı, bisiklet turları, günübirlik piknikler, kamp (hem çadır hem de karavan ile kamp yapılabilir). 

Çukurpınar

Alan Özellikleri Neler?

Tamamen doğal bir ortam olduğu için etrafta konaklam ve yiyecek için herhangi bir işletme yok. Doğal olarak tuvalet de yok :). Yolun giriş kısmında ve belli yerlerde çeşmeler var. Fakat bunların hepsi düzenli olarak akmıyor. Telefon hemen hemen heryerden çekiyor ve buna bağlı olarak internetiniz de olmuş oluyor. Alanda fazlasıyla odun bulabilirsiniz. Birçok yıkılmış ağaç var. Geniş açık alanları var. Uygun yerlerde ateş yakılabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.