Demirköy’ün Gizli Güzellikleri

Uzun zamandır siteye yazı yazmıyorum. Bunun sebebi gezmediğimden veya yeni yerler görmediğimden değil. Vakit ayırıp birşeyler yazmamak diyebiliriz 🙂 Yoksa her hafta yeni yerlere gidiyoruz. Bu nedenle yazıya nasıl başlamam gerektiğini veya ne yazmam gerektiğini bir türlü bulamadım. Neyse bir şekilde yazmak da lazım. 🙂

Demirköy

Demirköy ve çevresinde fazlasıyla tanınmış ve ismi bilinen birçok nokta bulunuyor. Bunların bazıları; Dupnisa Mağarası, Güneşli Göller, Kartal Kaya (Monopetra) ve daha birçok doğa güzelliği. Ama biz bu sefer herkesin gitmediği ve bilmediği güzelliklerinden bahsedicez. Bu yazımızda anlatacağımız yerler emin olun diğer noktalardan daha güzel.

Bahar aylarının gelmesiyle beraber doğada güzellikler kendini göstermeye başladı. Bunların en başında çiçekler ve sular var. Daha ağaçlarının yeşillenmemiş olması sebebiyle çiçekler kendini fazlasıyla gösteriyor. Çiçekler, yaprakların çıkmasıyla beraber yeşilliklerin arasında kaybolup gidiyorlar. Diğer bir güzellik ise suların müthiş debisiyle akması. Kışın yağan kar ve yağmur sularıyla beslenen nehirler gür bir şekilde akıyor. Bizim gibi dere su görmek için doğaya gidiyorsanız bahar ayları sizler için biçilmiş kaftan…

Demirköyün Güzellikleri

Demirköy taraflarına sıkça gidiyoruz ama her seferinde başka bir noktasına gidiyoruz. Her noktası birbirinden güzel. Yeşilin, suyun olduğu yerin güzel olmaması düşünülemez. Bizim gittiğimiz noktalar genelde pek bilinmeyen veya gitmesi zor olan noktalar oluyor. Aslında gidilmesi zor değil. Sadece biraz araştırma yapmak ve merak etmek buraları bulmak için yeterli olucaktır.

Demirköy

Ne Tür Doğa Faaliyetleri Yapılabilir?

Demirköy ve çevresinde birçok yürüyüş rotası bulunuyor. Bunların bir kısmı tabela ile belirlenmiş. İsterseniz bunları takip ederek bilindik rotaları yürüyebilir veya kendi kafanıza ve harita bilginize göre rotalar çizebilirsiniz. Sizde göreceksiniz ki; her yeri ayrı bir güzelliğe gidiyor. Yürümek dışında bisiklet ve enduro turları için de çok uygun. Özellikle endurocu arkadaşlar için müthiş parkurlar bulunuyor.

Yapabileceğiniz bir diğer faaliyet ise kampçılık. Kamp kurabileceğiniz ve tamamen doğa ile başbaşa olabileceğiniz müthiş noktaları var. Hafta sonu şehrin gürültüsünden stresinden uzaklaşmak için gidebileceğiniz bozulmamış nadide yerlerden biri.

Demirköy doğası ile olduğu kadar tarihi ile de önemli bir konumda. Demirköy Osmanlı İmparatorluğu döneminin en modern dökümhanesinin olduğu yeri olarak bilinir.
Demirköy Tophane-i Amiriye İşletmeleri olarak anılan Demirköy Dökümhanesi’nde, Osmanlı ordularının bir kısım harp malzemeleri ile gemi, top ve silah yapımında kullanılan demir aksamın bir kısmı üretilmekteydi. Özellikle Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1453 yılında İstanbul’un fethinde kullandığı topların güllelerinin bir kısmını burada döktürdüğü belirtilmektedir.

3 thoughts on “Demirköy’ün Gizli Güzellikleri

  1. Merhaba,

    Demirköy’ün derinliklerinden isimli videoda ki yerin tarifini ya da koordinatlarını paylaşma imkanınız var mıdır.

    1. Yazılarımda ve videolarımda paylaştığım yerlerin tam koordinatlarını paylaşmıyorum ama genel olarak kısa bir tarif yapabilirim. Burası tarihi Fatih Dökümhanesinin arka kısmında bulunan derelerin aktığı kısımda bulunuyor. Alanda ve çevresinde kısa bir tur atarsanız resimlerdeki yerleri bulmuş olursunuz diye ümit ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.