Çifte Kaynaklar (Kaybolan Şelale) – Vize – Sergen

Çifte Kaynaklar, Kırklareli ilinin Vize ilçesine bağlı minik ve hareketli köylerinden biri olan Sergen Köyü yakınlarında yer almaktadır. Sergen Köyü, yoğun ve yorucu şehir hayatından kaçmak isteyenlerin geldikleri konumlar arasında yerini almış durumda. Sergen Köyü sakinleri genelde ormancılık ve hayvancılık ile geçimlerini sağlamaktadır. Eğer bu köyde yaşama planlarınız varsa ve orman işleri veya hayvancılık yapabilirim derseniz geçiminizi rahatça sağlayabilirsiniz. Köyde aynı zamanda ilkokul ve ortaokul da bulunuyor. Köye yerleşme planı yapanlar için kısa bilgi vermiş olalım. Sergen Köyünü de tercihleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

Sergen Köyü konum bakımından birçok doğa güzelliklerinin hemen hemen ortasında yer alıyor diyebiliriz. Çifte Kaynaklar yolundan düz devam ederseniz Monopetra Kayalıklarına, orman içerisinden doğu tarafına devam ederseniz Cehennem Şelalelerine, yine Demirköy istikametine devam ederseniz de Güneşli Göller denilen doğa güzelliklerine ulaşabilirsiniz.

Çifte Kaynaklar

Çifte Kaynaklar bölgesine ilk defa geliyorsanız bu kısımı dikkatli okumanızda fayda var diyebiliriz. Köye yaklaşık uzaklığı 8-9 km diyebiliriz. Köyden 7 km sonra orman içine dönüş yolunu görüceksiniz. Bu yolu takip ederseniz yol üzerinden birçok kamp yapabileceğiniz noktaya da ulaşmış olursunuz. Eğer girdiğiniz yolun sağ tarafında dere yoksa yanlış yoldan ilerliyorsunuz demektir. Dere bazen sağınızdan bazen de solunuzdan devam edicektir.

Çifte Kaynaklar

Eğer sakin kamp alanları arıyorsanız sağa veya sola giren orman içi yolları takip ederseniz hemen dere kenarında çok güzel noktalar bulabilirsiniz. Daha ilerilere gezmek için gidebilirsiniz veya kamp yapabilirsiniz. Ama hafta sonu piknikçilerin de gelebileceğini unutmayın. Hafta içi daha sakin olucaktır.

Çifte Kaynaklar

Yol durumu konusunda ise yağmurlu, karlı havalarda dikkatli gitmenizde fayda var. Yüksek ve dört çeker araçlarla gitmek sizin yararınıza olacaktır. Bazı noktaları yağmurlu dönemlerde toprak zeminden dolayı kaygan olabiliyor kontrollü gidiniz.

Çifte Kaynaklar
Çifte Kaynaklar

Alanda telefon, internet çekmiyor. Doğa ile başbaşa çok güzel zaman geçirebilirsiniz. Aslında benim tavsiyem yürüyüş yaparak gezmeniz. Özellikle dönüş noktasından başlayarak Monopetra kayalıklarına kadar müthiş bir parkur yapmış olursunuz.

Çifte Kaynaklar

Kamp için geliyorsanız alışveriş yapabileceğiniz son nokta Sergen Köyü. Köyde çoğu gıdayı tedarik edebileceğiniz dükkan bulunuyor. Alanda dere haricinde çeşme v.s. bulunmuyor. Dereden su içmem derseniz yanınıza su getirmeyi unutmayın. Çifte Kaynaklara özellikle sonbahar, ilkbahar ve imkanınıza varsa kar yağdığı zaman gidin 🙂

Yürüyüş yapmak isteyenler alttaki videodan ve linkten ayrıntılı bilgi edinebilirler.

Bonus: Çifte Kaynaklar Parkuru

3 thoughts on “Çifte Kaynaklar (Kaybolan Şelale) – Vize – Sergen

    1. Yangın dönemlerinde orman müdürlüklerinin belirlediği ve yasakladığı alanlarda ateş yakmak veya yaktığınız ateşi söndürmeden gitmek veya sönmemiş izmarit atmanın cezaları vardır. Yakılabilecek alanları da orman müdürlükleri belirler. Yani önceden nerede ateş yakılabilir, hangi dönemlerde izin vardır veya nerelerde hangi dönemlerde yasaktır diye bilgi edinerek giderseniz herhangi bir sorun olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.