Gizli Güzellik; Akören Göleti

Pınarhisar ilçesinin en ufak diyebileceğimiz, etrafında birçok doğa güzelliğini bulabileceğiniz gizli güzellik Akören köyü ve çevresindeyiz. Akören köyü İstanbul fethinden önce Konya-Karaman tarafından gelen ailelerce kurulduğu düşünülmektedir. Günümüzde köyde yaşayan çoğu aile yakın olan Pınarhisara taşınmıştır. Köyden Yenice, Evciler ve Kurudere taraflarına hem anayollardan hem de orman içi yollardan ulaşım sağlanabilmektedir. Akören Göleti yol üzerinde orman içinde yer almaktadır.

Akören Göleti

Evciler yolu gidiş yönünde sol tarafınızda kalan orman içine girdiğinizde sizi birçok güzellik bekliyor olacaktır. Bunlardan en dikkat çekeni gölet olacaktır. Muazzam güzellikteki çevresi buraya tekrar tekrar gelmenizi sağlayabilir. Tabi yolu biraz bozuk. Bazı dönemlerde aracınız uygun değilse buraya ulaşmakta zorlanabilirsiniz.

Akören Göleti

İlk gittiğimiz tarih 2015 yılı sonuydu sanırım. O dönemlerde gölete su akışı devam ediyordu. Bu bahar gittiğimizde gölete su akışı yok denecek seviyede olduğu için göletin suyu fazlasıyla azalmış durumda. Hatta çevrede bulunan çeşme maalesef kurumuş, artık akmıyor. Eğer piknik veya kamp için gelecekseniz kesinlikle su yönünden hazırlıklı gelmenizde fayda var.

Akören Göleti

Orman içinde bu güzelliklerin korunmasından yanayız aslında. Bildiğim kadarıyla buraya su akışı Evciler Göletinden sağlanıyor. Orman içinde yer alan bazı çeşmelerden beslenerek artıyor. Çıktığımız çevre yürüyüşlerinde gördüğümüz kadarıyla hemen hemen bütün çeşmeler kurumuş. Bu seneki kış ayının kurak geçmesinden kaynaklanıyor muhtemelen. Kar ve yağmur yağışı yok denecek kadar az oldu.

Akören Göleti

Gölet çevresi muhteşem çevre izlenimi sunan tepelerden oluşuyor. Dolaşmanızı tavsiye ederiz. Özellikle bazı noktalarda yer alan kocaman kayalıklar. Çoğu kayalık alana araçla ulaşmak bile mümkün olabiliyor. Saatlerce oturup çevreyi tefekkür edebileceğinizi düşündüğümüz alanlar yer alıyor. Hem huzur bulabileceğiniz hem de belkide kendinizi bulabileceğiniz yerler olduğunu görünce anlayacaksınız diyebiliriz.

Akören Göleti

Yapabileceğiniz Faaliyetler Neler?

Trakya bölgesinin hemen hemen çoğu bölgesinde olduğu gibi burada da herhangi bir işletme bulunmuyor. Doğal olarak yapabileceğiniz faaliyetlerin başında piknik, kamp ve yürüyüş geliyor diyebiliriz. Bunlara ek olarak offroad yapmak isteyenlere güzel orman içi yollar bulunuyor. Bizim zamanımız var diyorsanız müthiş yürüyüş parkurları oluşturabilirsiniz. Eee yürüyüşe başladınız bu güzellikleri fotoğraflamadan olmaz dimi; bakış açınıza göre size müthiş pozlar verecektir bu çevre.

Akören Göleti

Alanın İmkanları Neler?

Yukarıda birçok cümleden anladığınız üzere burası tamamen doğal bir alan. Tuvalet yok, işletme v.s. hiçbirşey yok. Önceden akan çeşmesi vardı ama artık oda akmıyor. Yani buraya gelirken her yönden hazırlıklı gelmenizde fayda var. Alışveriş yapabileceğiniz en yakın yer Evciler Köyü. Orada bakkalda azami ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Eğer Akören Göleti ne geliyorsanız lütfen çöplerinizi heryere atıp gitmeyiniz. Bazen yazarken keşke hiç yazmasam dediğim zamanlar oluyor. İlk gittiğimde bakir ve tertemiz olan alanlar tekrar gittiğimde çöplerle dolu oluyor. Lütfen bu güzelliklere zarar vermiyelim. Heryerde ateş yakmıyalım, yakıyorsak da üzerini toprakla örtelim ki tekrar orada çimler yeşerebilsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.