Kuzey Edirne Doğa Güzellikleri, Doğanköy ve Dombay

Edirne denince aklımıza Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış ve birçok tarihe tanıklık etmiş bir merkez geliyor. Evet Edirne’nin merkezi görülmesi gereken birçok esere sahip. Merkezi ayrı bir başlık ve yazıyı hakediyor. Güney kısmı ise Ege Denizine kıyı ve buralarla ilgili daha önce birkaç yazı yazmıştık. Örneğin; Danişment Orman Kampı ve Gökçetepe Tabiat Parkı gibi.

Bu yazımızda daha çok Edirne’nin kuzey kısımlarında yer alan doğa güzelliklerini göstermek istiyoruz.

Doğanköy Çevre Güzellikleri

Doğanköy tarafları Edirne’nin Bulgaristan ile sınır kapısı olarak bilinen Hamzabeyli yakınlarında yer alıyor. Yemyeşil ormanları ve ufak ufak göletleri bulunan sınır köylerinden biri. Bu sınır kapısı daha çok kamyon ve tır geçişleri için kullanıldığı için köyleri genel olarak sakin diyebiliriz. Ana yol harici trafikle pek karşılaşmayacaksınız.

Buralarda gördüğünüz köy yollarına girip gezmenizi tavsiye ederim. Güzellikleri ancak bu şekilde keşfedebilirsiniz. Biz hazırlıklı gitmiş olsak da rasgele gezmek çok güzel noktalara da çıkabiliyor. Doğanköy çevresi de keşif yapabilmeniz için birçok çoktayı size sunuyor.

Dombay Köyü Göletleri

Yol üzerinde yer alan bir diğer güzel noktalardan biri de Dombay Köyü. Birçok göleti yakın aralıklarla görebileceğiniz bir yer. Özellikle köyün hemen üst kısmında yer alan düzlükte bulunan gölet çadırı kurup kamp yapmak için mükemmel güzelliğe sahip.

Eğer buralara gitmeyi planlıyorsanız bahar döneminde gitmenizi tavsiye ederim. Yemyeşil ve göletlerin su ile dolu olması seyir açısından buraları doyumsuz kılacaktır. Şimdiden iyi gezmeler.

2 thoughts on “Kuzey Edirne Doğa Güzellikleri, Doğanköy ve Dombay

  1. Keyifle takip ediyor, yolunuzun daima açık olmasını temenni ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.