Tatil İçin Sakin Bir Yer; Yaylaköy

Yaylaköy, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı bir köy. Keşana uzaklığı yaklaşık 35 km’dir. Yol güzergahı asfalt olup ulaşım rahatlıkla sağlanmakta. Yayla Sahili Danişment ve Gökçetepe gibi çok bilinen iki sahil güzelliğinin yanında hem sakin hem de bakir koyları bulunan bir tatil yöremiz. Sahil ve limanın köye uzaklığı yaklaşık 3 km mesafede bulunuyor.

Yaylaköy Sahili

İmkanları Neler?

Köyde ekmek fırını ve köylülerin yol boylarında sattıkları sebze ve meyveler dışında pek birşey yok gibi. Bunun yanında tatil sitelerinin kurulduğu sahil tarafında ise özellikle yazın alışveriş için irili ufaklı birçok market bulunuyor. Yemek yiyebileceğiniz irili ufaklı lokantalar, çay bahçeleri var. Hem ormanlık alana sahip hem de çevre düzenlemesi yapılmış birçok kamp alanı ve sahili bulunuyor. Kamp alanı ücretleri ve şartları nelerdir pek bilgim yok ama ücretsiz olarak kamp kurabileceğiniz ve manzarası ve sahili olan birçok alan bulabilirsiniz. En güzel tarafı pazar günü bile çok fazla kalabalık olmaması diyebilirim. Eğer kamp yapmayı tercih etmez iseniz alanda hotel görmedim ama birçok pansiyon ve apart bulunuyor. Konaklama için alternatif olarak bunlarıda değerlendirebilirsiniz.

Yayla Sahil Limanı

Burada denizde serinlemek ve yüzmek dışında yapabileceğiniz en güzel faaliyetlerden biri akşam serinliğinde limana gidip denizin keyfini çıkarmak. Liman hem balıkçılık yapanların hem de ufak gezi tekne sahiplerine ev sahipliği yapıyor. Onları seyretmek veya gezi yaptıranları bulup denize açılmak size huzur verecektir. Aynı zamanda limanın hemen yanında bulunan güzel bir sahil bulunuyor. Çoğu zaman sakin olan burası tatilcilerin uğrak yeri olmuş.

Gizli Sahiller

Eğer sizde bizim gibi sakin ve pek kimsenin olmadığı yerler arıyorsanız etrafta keşfe çıkmanız gerekiyor. Eğer aracınızda uygun ise ormanlık alanda dolaşarak gizli koylar bulabilirsiniz. Yolları bozuk olduğu için pek gidenin olmadığı bu koylar gerçekten çok güzel. Rüzgarsız havalarda denizinin neredeyse dalgasız olduğu ve dibinin göründüğü bu koylar neredeyse alandaki içme sularından bile temiz diyebiliriz. Ama biraz zahmet edip buraları bulmanız gerekiyor.

Gizli Koylar

Bulduğum yerleri bundan sonra nokta bilgisi vermeden genel bilgiler eşliğinde paylaşmayı düşünüyorum. İsterizki bu güzellikleri herkes görsün herkes buralardan faydalansın. Maalesef her giden iyi niyetli olmuyor veya istemeden de olsa alanı çok fazla pisletiyorlar. Kolay elde edilen kolay kaybedilirmiş. Ne kadar zahmet edilirse okadar sahip çıkılır diye düşünüyorum.

Denize girmek dışında başka faaliyetlerde yapmak istiyorsunuz ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Yakında bulunan baraj ve çevresi sizin için diğer bir alternatif olucaktır. Burada balık tutabilir, dinlenebilir veya kamp yapabilirsiniz. Etrafta yürüyüş faaliyetleri yapabilirsiniz. Güzel ormanlık alanları bulunuyor.

Ne Zaman Gidilmeli?

Yazın bile sakin olan buraya eğer deniz için gelecekseniz tabiki yaz döneminde gelinmeli. Eğer pek kimse olmasın kendi halimde dolaşıcam denizi seyredicem ve kamp yapıcam derseniz kesinlikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerini tercih etmelisiniz. Tabi bu dönemlerde açık market bulmanız zor olabileceği için tedarikli gelmenizde fayda var. Buradaki marketlerin dönemlik olduğunu unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.