Karış Karış Saray; Kavacık

Saray, trakya yöresinin Tekirdağ iline bağlı şirin diyebileceğimiz bir ilçesi. Son zamanlarda çevre yollarının yapılması ve çevresinde bulunan güzellikler ile İstanbul’dan ve çevre illerden birçok kişinin dikkatini çeken yöremiz. Biz bu yazımızda daha çok ufak şirin bir köy olan Kavacık çevresine dikkat çekicez. Tabiki yazımızın sonuna Saray gezi rehberi de eklemeyi düşünüyoruz.

Kavacık

Kavacık, Saray ile Vize arasında kalan ama Saray ilçesine yaklaşık 4-5 km uzaklıkta bulunan bir köy. Köyün giriş kısmı düz tarlalara bakarken arka kısmı derin kayalıklar ve müthiş bir orman manzarası sunuyor bizlere. Güngörmez tarafları çevre illerden gelenler tarafından keşfedilmişken bu kısmı daha pek bilinmiyor diyebiliriz. Burayı güzel yapan bizlere müthiş gezi rotaları sunması.

Kavacık

Belkide bakir kalmasında bir diğer etkende giriş yollarının bozuk olması. Eğer dikkatli gitmez iseniz yollarda bulunan sert ve büyük kayalara çarpıp aracınıza zarar verebilirsiniz. Bir diğer etken de çevresinde birçok bilinen yer olması. İnsanlar daha çok yolu olan ve bilindik yerleri tercih ediyorlar. Bu tarz yerlerde bizim gibi sessizliği ve sakinliği sevenlere kalıyor.

Kavacık

Neler Yapabilirsiniz?

Buraya gelenlerin çoğunun ilk tercihi günübirlik piknik yapmak. Buranın size sunduğu diğer bir güzellikte derede balıkların olması. Yaz sonu olmasına rağmen bol ve tertemiz suyu bulunan deresinde irili ufaklı balıklar bulunuyor. Yapabileceğiniz bir diğer etkinlik deresinde yüzmek olucaktır. Yeterli derinliğe sahip yerlerde yüzebilirsiniz. Burada yapılabilecek en güzel etkinlik yürüyüş olucaktır. Müthiş rotalar oluşturabilirsiniz. Sadece dere boyunu takip etseniz yeterli olur. Ara ara çevrede bulunan kayalıklara tırmanıp çevreyi izlemeyi de ihmal etmeyin derim.

Kavacık

Bir diğer yapabileceğiniz en güzel aktivite kamp olucaktır. Alanda bulunan birçok düzlük ve dere kenarındaki noktalarda kamp yapılabilir. Tabi kamp yapacakların gerekli malzemeleri yanında getirmeleri gerekecektir. Alanda çeşme, tuvalet v.s bulunmuyor. Doğal kamp alanı 🙂

Saray Gezi Rehberi

  1. Güngörmez Kanyonu
  2. Güneşkaya
  3. Laladere Piknik Alanı
  4. Kastro
  5. Ergene Piknik Alanı

Bunların haricinde birçok güzel yer, gizli isimsiz noktalar bulunuyor. Onlarda sır olarak kalmaya devam etsin. Sormak istediklerinizi yorum olarak yazarsanız cevaplarız. İyi keşifler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.