Kocadere’de Keşif Ve Kamp

Kocadere denilen yer aslında Dereköy ile Karadere Köyleri arasında kalan eskiden dere olarak akan bugün ise Armağan barajını oluşturan derelerin başlangıç noktası diyebiliriz. Burası çok bilinen bir yer olmamakla beraber insanlar daha çok buraya balık tutmak için geliyor. Biz burayı nasıl bulduk derseniz; arkadaşın biri buraya balık tutmaya gidelim deyince bende etrafını araştırmaya başladım. Hatta ailecek önden bi keşif yapalım dedik.

Kocadere

Öncelikle giriş yapacağınız noktayı seçmeniz gerekiyor. Alana birçok giriş noktası bulunuyor. Çoğu yere normal araç ile giriş gerçekten zor. Hatta bazı noktalara araç ile giriş bile yapılamıyor.

Biz güzel bir nokta bulana kadar biraz etrafta gezindik. Hem düzlük olsun hem manzarası güzel olsun, hem de yakacak odun olsun deyince yer bulmak zorlaşıyor. Buranın tek eksik noktalarından biri su kenarının tamamen güneş altında olması. Altına kurulacak ağaç bulmak çok zor. Bulsanız bile bu ağaçların altı biraz tehlikeli olabilir.

Etrafta ağaç çok ama ağaçların alt kısımlarında fazlasıyla dallar ve baya büyümüş halde olan çimler olduğu için ve sürüngen türevindeki hayvanların bu alanları mesken tuttuğu için buralara kurulmak biraz tehlikeli olabilir. Özellikle çocuklarla gidiyorsanız.

Kocadere

Çok gelen giden olmadığı için yabani hayvanlar buralarda çok rahat dolaşıyorlar. Zaten sizde giderseniz bunu farkedeceksiniz. Özellikle yaz başlangıcı olunca sürüngen hayvanların yuvalarından çıkış vakti ve tehlike oluşturabilirler.

Sıra geldi etrafı keşfetmeye; eğer Karadere Köyü tarafına doğru giderseniz baraj kısmına ulaşan birçok orman içi yolu görüceksiniz. Bu yolları bence tek tek yürüyerek gezin. Gerçekten çok güzel manzaralara sahip noktaları bulunuyor.

Kocadere

Sadece günübirlik olarak buraya gelirseniz etrafın az bi kısmını keşfetme imkanınız olabilir. Ama birkaç günlük kamp için gelirseniz gerçekten güzel noktaları keşfedebilirsiniz. Özellikle bizim gibi sabah kalktığınızda o muhteşem manzara ile karşılaşırsınız.

 

Eğer kamp için geliyorsanız en yakın yer Dereköy ve yaklaşık 1 km kadar uzaklıkta. Dereköy’de çoğu gıda malzemesini bulabilirsiniz. Hatta alana yakın çeşmede bulabilirsiniz. Bir uyarı daha yapalım. Etrafta hayvan çiftlikleri olduğu için ve bazen köpeklerini saldıkları için dikkatli olmanızda fayda var. Köpekler ufak çocuklar için tehlike oluşturabilirler.

Nasıl Gidilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.