Kocayazı Göleti; Istranca Güzellikleri

Kocayazı Göleti, Kırklareli Kocayazı Köyü‘ne kuşbakışı olarak 2km mesafe uzaklıkta yer alan şirin bir gölet. Aslında yol kenarında yer almasına rağmen göle ulaşmak için ufak bir patikadan gitmeniz gerekiyor. Araç yolu var gibi görünse de her türlü araç ile ulaşımınız sıkıntılı olabilir. Dört çeker bir araç olmasa da yüksek araç olmasında fayda olucaktır.

Kocayazı Göleti

Kısacık orman içi inişli bir yoldan sonra göletin alt kısmına ulaşıyorsunuz. Aslında buradan yukarı çıkmak biraz sıkıntılı olabilir. Aracınızı burada da bırakabilirsiniz. Özellikle yağışlı havalarda çamura saplanma ihtimali yüksek olabilir. Gölet aslında ufak bir set göleti. Zamanında su biriktirebilmek amacıyla önüne set çekilmiş ve gerçekten güzel olmuş.

Kocayazı Göleti

Göleti gören kısma çıktığınız zaman bütün yol yorgunluğuna değecek bir görüntü ile karşılaşıyorsunuz. Yazın nasıldır tam olarak bilemiyorum ama kış sonu bahar başında gerçekten güzel bir görüntüsü var. Tabi bahar döneminin rüzgarlı havası burada sizi biraz üşütebilir. Kışa yakın dönemde gidiyorsanız soğuk hava için hazırlıklı gitmenizde fayda var.

Kocayazı Göleti

Aslında buralara çevre düzenlemesi yapılabilse çoğu insanın uğrak noktalarından biri olabilir. Eğer yaz mevsiminde buralar kurumuyorsa ziyaret açısından çoğu kişiyi cezbedebilir. Istranca Dağlarının aslında keşfedilecek birçok gizli güzelliği bulunuyor. Sadece bulunmayı veya keşfedilmeyi bekliyor.

Peki Buralarda Neler Yapılabilir?

Geldiniz gördünüz herşey bitti mi? Tabiki hayır. Burada yapabileceğiniz en güzel faaliyetlerden birisi doğa yürüyüşü. Peki burada nasıl bir rota yapabiliriz derseniz. Buradan başlayarak Terzidere Köyü çevresine doğru bir yürüyüş yapabilirsiniz. Tamamı orman içinden ve su yataklarını takip ederek güzel bir yürüyüş olabilir. Veya yakınlarda kamp kurduysanız daha kısa yürüyüşler yapılabilir.

Kocayazı Köyü Çevresi

Tabiki diğer yapılabilecek en güzel faaliyet kamp. İnsanlardan uzakta doğa ile iç içe güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Tabi buranın içecek su, yiyecek v.s. konusunda uzakta olduğunu unutmayın. Tedarikli gelmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Yok biz dere yatağı v.s. olsun istiyoruz diyenlerdenseniz, o zaman size Ahmetler Köyü yolu göründü. Yaklaşık 3.5 km mesafe uzaklıkta dere kenarı kamp yapabileceğiniz çok güzel alanlar bulabiliriniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.