Topçular ve Tatlıpınar; Kırklareli Sınır Köyleri

Topçular ve Tatlıpınar Köyü, Kırklareli‘nin Bulgaristan ile sınırını oluşturan şirin ve ufak köylerinden ikisi. Kofçaz ilçesi ile dağlara tırmanmaya başladığınız ve daha önce yazısını da yazdığımız Terzidere köyünü geçtikten sonra ulaşabileceğiniz aynı yol güzergahında yer alan iki köy… Kula ve Çağlayık taraflarına göre biraz daha seyrek ormanların çevrelediği bu köyler insan nüfusu bakımından da az diyebiliriz. Sınır köyü olmalarında az olması üzerinde etkisi var diyebiliriz. Geçim kaynakları hayvancılık ve çiftçilik olarak sıralanabilir.

Peki biz burayı nasıl bulduk? Daha doğrusu doğa güzelliklerini nasıl keşfettik. Genelde dere yataklarını ve çevresinde keşifler yapmayı seviyoruz. Kırklareli barajını oluşturan derelerden biri olan Teke Deresinin doğuş noktalarınının birkaçını bu köylerin çevrelerinde olduğunu haritalarda görünce ne gibi doğa güzelliklerini keşfetmek için yola çıktık.

Topçular Seyir Terası alanı

İlk noktamız Terzidere taraflarına daha yakın olan yapay bir gölet ve dağların tam ortasında yer alan seyir tepesi gibi güzelliği bulunan nokta oldu. Buraya aracınız ile kolaylıkla girilebiliyor ve müthiş bir manzarası bulunuyor. Doğanın tam ortasında ve aynı zamanda yüksek bir noktada etrafı izlemek için gidilebilicek çok güzel bir yer… Kış mevsiminde hele birde kar yağışı olduğu dönemlerde beyazlar içinde görmek ve fotoğraflamak… Ama nokta vermiyoruz artık. Doğa severler zaten burayı mutlaka bulacaklardır.

Topçular ve Çevresi

Anlatmak istediğim diğer bir nokta ise burada görebileceğiniz en güzel alanlardan biri. Teke deresini oluşturan birkaç kolun birleşitiği ve alanda bir de yapay müthiş güzellikte bir göletin olduğu yer. Göletin olduğu nokta hem kamp açısından hem de doğa yürüyüşü yapacaklar için bulunmaz güzellikler içeriyor. Yanınıza ekmek, biraz katık, kahve veya çay alıp gününüzü göletin önünde oturarak geçirebilirsiniz. Önünüzde göl arka tarafınızda yemyeşil bir alan ve alt kısımda akan bir dere. İnsan daha ne ister ki… Resim, video veya yazılarımızda bu güzellikleri size gösterebilmemiz imkansız. Kesinlikle gözünüzle görmeniz gerekiyor.

Teke Deresini oluşturan derelerden birkaçı

Buraya Gelirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kamp için geliyorsanız herşeyinizi alıp gelmenizde fayda var. Buralarda Kofçaz’dan sonra bakkal falan bulmanız imkansız gibi birşey. Yakınlarda köyler olsada yiyecek olarak birşeyler bulmanız imkansız. Hatta Kırklareli merkezden herşeyinizi almanızı öneririm. Çevrede bazı yerlerde çeşmeler bulunuyor. Havaların durumuna göre kuruyabilirler. Bolca su almanızda fayda olucaktır.

Topçular Köyü çevresinde bulunan gölet

Yürüyüş veya günübirlik piknik için gelmeyi planlıyorsanız da tedarikli gelin. Özellikle alanı iyi bilen birileri ile gelmenizde fayda var. Harita kullanmayı biliyorsanız wikiloc veya oruxmaps gibi uygulamalardan mutlaka alan haritalarını indirip hazırlıklı gelin. Öyle kolay kolay kaybolmazsınız ama boş boş yol aramaktan iyidir. Bölge çok sık orman örtüsü içermiyor zaten.

Keyifli keşifler….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.