Vize Kızılağaç Köyü Doğa Güzellikleri ve Kamp Alanları

Kızılağaç Köyü, Kırklareli ilinin Vize ilçesine bağlı ufak, yeşilin ve suyun bol olduğu köylerinden biri. Demirköy’e 28 km, Kıyıköy’e 26 km ve Vize merkeze ise 23 km mesafede bulunmaktadır. Etrafındaki birçok doğa güzelliğine yakın olması ve yol güzergahında yer alması birçok kişiyi burayı ziyaret etmeyi zorunlu kılmaktadır. İlk etapta zorunluluk gibi duran geliş burayı gördüğünüzde tatlı bir huzura dönüşecektir.

Nasıl Gidilir?

Kızılağaç Köyü’ne birkaç güzergah üzerinden geliş yapabilirsiniz. Eğer İstanbul üzerinden ve Saray rotasını takip ederek gelmeyi planlıyorsanız rotanızı Trakya’nın denize kıyısı bulunan bir diğer güzelliği olan Kıyıköy‘ü de ekleyerek ulaşabilirsiniz. Bu rota size ne gibi artılar sunacak diye merak ederseniz yol güzergahında birçok doğa güzelliğini de görme alternatifi kazandıracak. Çerkezköy‘de görebileceğniz güzel yerler, Kanara Kanyon, Laladere Kamp ve Piknik Alanı, Kastro, Kıyıköy, Kışlacık Köyü ve güzellikleri…

İğneada-Demirköy taraflarında geziye veya tatile çıktınız ve dönüş güzergahınız da Kızılağaç Köyü üzerinden geçmeye uygun ise bu rotayı takip edebilirsiniz. Peki bu rota size neler katacak derseniz; yol üzerinde yer alan Sivriler köyü güzelliklerini görmüş olacaksınız. Tabi öncesinde Demirköy’de görebileceğiniz tarihimizden bir parça olan Fatih Dökümhanesi, hemen yakınında yer alan Bent Şelaleleri. Tam yol üzeri olmasa da Güneşli Gölleri rotanıza ekleyebilirsiniz.

Üçüncü alternatif rotamız ise Vize üzeri gelebileceğiniz yol. Bu rotamızda öncelikle Vize ilçemizde görebileceğiniz birçok tarihi nokta bulunuyor. Vize kalesi, Ayasofya Camii gibi… Yol güzergahında ise Kömürköy‘de mangal kömürünün yapılışına tanıklık edebilir ve dere çevresinde güzel bir geziye çıkabilirsiniz.

Ve sonunda bir şekilde yolunuz Kızılağaç köyüne düştü 🙂 Kömürköy tarafından geldiyseniz sizi ilk karşılayacak olan tertemiz suları ile Pabuçderesi olucak. Derenin sağında ve solunda birçok piknikçi veya kampçı görebilirsiniz. Eğer haftaiçi ve erken gelirseniz en güzel noktalarında kamp yapabilir huzurlu bir zaman dilimi geçirebilirsiniz. Tabi çok fazla yola durmamak sizin yararınıza olabilir.

Burası kalabalık geldi veya daha içerilere gitmek isterseniz dik ve virajlı yoldan devam etmeniz ve önce köye ulaşmanız gerekiyor. Köy yüksekçe sayılabilecek bir alanda kurulu ve çevresine hakim noktalara sahip bir alanda yer alıyor. Kızılağaç köyü diğer Trakya köylerine benzer özelliklerde. Ziyaretçilerinin fazla olmasını fırsat bilen girişimcilerimizde yok değil köyde. Konaklama imkanı sunan birkaç işletme ve kahvaltı v.s. sunan işletmeler bulunuyor. Özellikle köyün tepe noktasında yer alan seyirkafe de diyebileceğimiz nezih işletmede ufak bir kahve molası verebilirsiniz.

Gelelim buranın doğa güzelliklerine. İlk akla gelen ve en çok ziyaret edilen yeri olan Cehennemdere Şelaleleri. Bu şelaleler 600m aralıkla iki şelaleden oluşuyor diyebiliriz. Ufak olan araçlarınızı bıraktığınız yolun dereye ulaştığı noktanın hemen alt kısmında yer alıyor. Diğerine ulaşabilmek için ister dere kenarından ufak bir yürüyüş yaparak veya üst kısımdaki yolu takip ederek ulaşabilirsiniz. Tabiki tavsiyemiz dere kenarından ve su içerisinden yürümeniz ve dönüşü yoldan yapmanız yönünde olur. Dediğim gibi burası en bilinen yeri.

Aslında yazımızda gördüğünüz resimler gibi birçok güzel nokta yer alıyor. Bu alanların aslında hiçbir noktasını yazıda ayrıntılı belirtmeyi planlamıyorum. Zaten bu kısımlara ulaşım imkanları da sınırlı diyebilirim. Yürüyerek veya arazi kabiliyetlerine sahip bir araç ile ulaşım sağlamanızı öneririm.

Kamp Yapılabilir mi?

Bölgede kamp yapabileceğiniz birçok doğal ortam mevcut. İsterseniz dere yatağını takip ederek birçok güzel noktaya ulaşabilir veya köye yakın göl kenarı, orman içi, çeşme yakını noktaları da tercih edebilirsiniz. Tabi en güzel noktalar bize göre hem düz alana sahip hemde yanıbaşında dere olan yerler.

Alan Özellikleri

Ücretli veya ücretsiz olarak hiçbir tesis bulunmayan köy tamamen doğal alanlardan oluşuyor. Heryer kamp alanı olarak kullanılabilir, tabiki çevreye zarar ve rahatsızlık vermemek kaydı ile. Telefonlar genelde sadece köyde çekiyor. Doğa içerisinde telefonlar çekmiyor. Derenin birçok kısmı derin ve yüzmek için uygun. Orman içi yolları her araca uygun olmayabilir. Çoğu noktaya ulaşım yürüyerek sağlanıyor. Buradan ulaşım sağlayabileceğiniz birçok güzellik bulunuyor; Panayır İskelesi, Sergen Çiftekaynaklar, Poliçe Plajı v.s.

2 thoughts on “Vize Kızılağaç Köyü Doğa Güzellikleri ve Kamp Alanları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.